Odpad fest 2013 a je to fuč

26. dubna 2013 v 21:56 | Teeda |  Drobky

Měsíce plánování, týdny a týdny práce a pak je to jako mžik. Jsem jedna z hlavních organizátorů malého festivalu v Českých Budějovicích. Někdo o něm mohl zaslechnout, někdo asi těžko. Co je ale důležité, právě máme za sebou pátý ročník. Mám pocit, že je to rok od roku těžší a těžší. Na druhou stranu je každým rokem více lidí, kteří přijdou a líbí se jim, co děláme.Mám na starosti média, neziskové organizace a psaní textů. Moje nejhlavnější činnost se ale směřuje na Ekostan, kde tak nějak mám snahu hravým způsobem přimět lidi, aby se zamysleli. Letos jsem vymyslela spousta prima věcí. A chci se s nima vážně pochlubit! :)

EKOPARK - trochu interaktivní mini park zaměřený na nejrůznější problematiku odpadů. Mohli jste v něm najít sedm stanovišť.


Kameny - Když nadzdvihnete kámen, zjistíte co je pod ním a co že se to rozkládá takovou dobu.
Les - Obyčejná malbička lesa, ve kterém je poschováváno mnoho odpadu. Kdo najde všechny ukryté věci, co do lesa nepatří?
Stromy - Projít se mezi stromy a najít šokující informace o kyslíku a pohlcování popílku… hm… všichni byli překvapeni a mnohdy vyvedeni z míry.
Hmatka - Nejdřív sáhnout do otvoru, nahmatat odpadek a promyslet, kam se vyhazuje. Když nadzdvihnete deklík, zjistíte, jestli jste si mysleli dobře.
Voda - O tom, co všechno se musí udělat v čističce se špinavou vodou a co ta čistička vůbec vyčistit nedokáže.
Olej - Obrázkový textík o tom, proč nevylévat olej po smažení do záchodu nebo umyvadla.
Bludiště - Není nic snazšího než vzít pet lahev a najít cestu do té pravé nádoby na odpad.


STANOVIŠTĚ PRO PSÍ ŽÍZEŇ
Tohle považuji letos za svůj vůbec nejlepší nápad. Všimla jsem si, že minulý rok přišla spousta návštěvníků s pejsky. A tak jsem to letos udělala tahle. Vymyslela jsem si dog-point. Na jednom místě jsem zatloukla do země dřevěný patník na očůrávání, přidala misku s vodou a misku s granulemi na občerstvení a nakonec psí kartáč, pro úpravu a česání mazlíků. :)


WORKSHOP - PET DÍLNIČKA
Nečekala jsem tak obrovský zájem. Přišlo skutečně zatraceně hodně lidí, co se chtěli naučit vyrábět tyhle šperky, které já dělám z vystřihaných a natavených petek. Bylo to asi nejvíce úspěšné stanoviště ze všech. :)


DESKOVÉ RECYKLO-HRY
Tohle nebylo snadné a bylo s tím hodně patlání, ale nakonec se to povedlo a na místě lidi hráli o sto šest. Z natrhané, rozmočené a rozšlehané papírové drti jsem vytvořila tři deskové hry. Pexeso, klasickou hru s políčky a úkoly a jednou klouzavou, kdy vás věci na které stoupnete vozí podle směru kam rostou (padají) a podobně. Všechno jsem si sama vylisovala a pomalovala a fakt mě potěšil pohled na lidi, kteří to na místě hráli a bavili se. :)


To byla moje tvůrčí činnost, která fesťáku na místě trochu dodávala atmosféru. Měla jsem hodně nápadů na které nakonec nezbyl čas, ale třeba lampičky pro večerní posedávání jsem ještě stihla udělat. A všichni je fakt baštili. :) Co mě bude hřát ještě dlouho, je pocit, že lidi nosí Odpad fest trička s motivem, který jsem kreslila, a mají na rukou plátěné pásky, které jsou také moje práce. Navíc jsem ještě vyrobila edici náušniček z křišťálové pryskyřice s naším logem.
Taky mě napadlo, uspořádat foto soutěž, takže jsem na místě ještě vystavovala fotky lidí, kteří se zúčastnili - téma bylo Přírod/ničení.


Uf. Co dodat. Bylo toho šíleně, mám pocit, že jsem pár dní vůbec nespala a po festivalu jsem na dva dny úplně odpadla. Neuvěřitelně mě ale těší ty davy spokojených lidí, kteří si to užili a tolik nám fandí. Kdo jste dočetl mé vychloubačné věty až sem, tomu mohu doporučit na mrknutí čtyřminutové video, které zachycuje tu prima atmosféru, která se nám podařila.


A taky, kdyby vás zajímalo o co jde, tak se mě na festival dotazoval i univerzitní portál JČU, kde je tedy rozhovor se mnou. Stačí kliknout na logo festivalu. .)


Co dodat. Možná sponzory naší akce - Nadace Vodafone ČR, .A.S.A, Bauhaus, Johnny servis, Okay Elektro. Mediální podpora - Jihočeská televize - mimochodem, ten rozhovor, který jsem s nimi dělala do reportáže? Uáááá! Ježkovo kukadlo!, no a přišli se zúčastnit i sdružení Na hnízdě a Hnutí Duha. Za to vše samo sebou díky.
Taky by se asi slušelo poděkovat kapelám - Zrní, Colectiv, The Average, Epy de Mye, El Tenére, Sukulent Sound, ...
Měla bych zmínit univerzitní divadlo SUD, tanečnice Cetare, ohnivou show v podání lidiček z Tohuwabohu, pff.. nedá se to všechno vyjmenovat. Ale díky. Všichni byli super. Lidi nadšený, co víc si přát.. :)

JO! A vím, co jsem ještě zapomněla říct! Zasadili jsme strom. Fakt. Letos jsme u kolejí zasadili lípu. A jsem na ní pyšná, vážně... Jen jí teď asi budeme muset jezdit ještě tři měsíce zalejvat. :D


Tak. A já jdu spát.. ještě alespoň den.. ehm.. no.. nejdřív tedy roztřídím přivezené věci.. proberu se fotkama.. odpovím na maily a komentáře, na dopisy.. jejda! Ale hned jak to udělám, půjdu KONEČNĚ spát! :)

* fotky jsou některé Lůci, některé Peťovo, nějaké Lunína a sem tam moje. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 eazi eazi | Web | 27. dubna 2013 v 17:32 | Reagovat

Tyyyjo, jsem mohla vidět majitelku blogu naživo... Nebýt školy a toho, že zrovna ten den si mamka naplánovala výlet do ČB nakupování a prolejzání všeho možného i nemožného.
Příští rok se určitě zúčastním, vypadá to suprově a dobrý nápady jsi měla. :)

2 Říjnová Říjnová | Web | 28. dubna 2013 v 15:27 | Reagovat

Teď mě docela mrzí, že jsem místo účasti odjela domů. Ale s mým nakřápnutým hlasem a záchvaty kašle bych si moc zábavy asi neužila.
Ale jinak to chválím, je to super, vůbec jsem netušila, že se na organizaci podílí i studenti :)

3 Teeda Teeda | Web | 28. dubna 2013 v 23:04 | Reagovat

[1]: Stačilo přijít :) Říkala jsem si, že bych to mohla napsat dopředu, že se třeba někdo chytí a přijde, ale nebyl čas. Ani vteřina. :)

[2]: Abych pravdu řekla, na organizaci se podílí pouze studenti a ani jeden z JČU. Já, můj Jirka, a pak naši tři kamarádi. Víc nás není. :)A pro nakřáplé hlásky tam bylo čajovomedové stanoviště, ale to by asi pomohlo jen na chvilku, ne na celý večer. Tak třeba za rok. .)

4 Succuba Succuba | Web | 1. května 2013 v 17:26 | Reagovat

O odpad festu jsem slyšela. Páni, to je fakt super, že jsi tak akční a že jsi toho tolik vymyslela. Líbí se mi ten dog-point, fakt hodně. Ale nejvíc že všeho se mi líbí ty kytičky z petlahví!! Nechceš napsat článek s návodem jak na to? Prosím prosím prosím!

5 Succuba Succuba | Web | 1. května 2013 v 18:33 | Reagovat

Tak si tak čtu vedneměsíčník, a koukám, článek o odpad festu. Koukám, že tvé nápady jsou docela populární. První odstavec - dog point, druhý odstavec - ekopark, třetí odstavec - dílnička... A znovu tě prosím, jak se dělají ty kytky? :)
A proč vlastně komentuji po druhé? Podobně jako tehdy tebe, taky mě potěšilo, že jsem narazila na něco od známého :)

6 Teeda Teeda | Web | 1. května 2013 v 22:52 | Reagovat

[5]: jé! jsme tam? musím ho skočit omrknout. :)
A návod sem v bližší době dám .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama