Hrdinové nekecaj

8. srpna 2013 v 23:38 | Teeda |  Myšlenky

Z rádia se nese písnička, kterou pokaždé když slyším, přenese mě do vzpomínek mých, cizích a nakonec do vrzavě znějícího filmu starých křivd a událostí, které se odehrály Tenkrát na západě. Je to jediná píseň, která se mi líbí v české verzi víc než originál. Věra Špinarová jí svým hlasem dala neobyčejné kouzlo a já jako první v představách vždycky vidím tvář nádherné Claudie Cardinale, která je se slavným snímkem neodmyslitelně spojená.Tenkrát na západě mě vlastně provází od dětství. Než jsem se narodila, nosila jsem se několikrát do kina stále a znovu na tenhle stejný film. A jen pár dní po mém příchodu na svět si naši pořídili jako vánoční dárek kazetu s filmovým doprovodem k tomuhle slavnému westernu.

Postupem života jsem westernům propadla. Vyhledávala jsem žebříčky těch nejlepších a sledovala jeden za druhým. Říkávala jsem si, že je to trochu klučičí, ale co. Jenže pak přišel Nezbeda a povídá mi, že tak to vůbec není. Naopak. Westerny jsou dělaný pro holky. Docela rozumně mi to vysvětlil a já to pár let nechala uležet. A jak se dívám dál, myslím, že měl možná pravdu.


Westerny jsou vlastně pohádky. Dobro proti zlu, padouch proti hrdinovi. Dobro většinou zvítězí. Navíc pokaždé v hlavních rolích charismatičtí pěkní chlapi. Když se dívám na Hodný, zlý, ošklivý nemůžu si pomoci, ale bezmezně se vpíjím do charismatického zjevu Clinta Eastwooda. Je jedno, že za celý film pronese sotva pár slov. Jen si tak mlčí, tváří se tajemně a pokuřuje si svůj tenký doutníček. A to je na westernech typický. Hrdina, kterej nekecá, opředený tajemnou aurou, tajemstvím a je to chlap se vším všudy, co nikdy nemine cíl. Najdete je snad ve všech typech westernů, od těch klasických "spagetti" z nichž Sergio Leone vytvořil legendu, až po nové typy jako je třeba Tarantinův Nespoutaný Django.

A tak se dívám na ty chlapíky s koltem nízko u pasu. Hltám jejich humor, charisma a hrdinství. Nezbeda měl pravdu. Jsou to holčičí pohádky. Kolikrát totiž spojení těhle vlastností najdete ve skutečném světě?


Fotky: Claudia Cardinale na topzine.cz,
Clint Eastwood na hdmag.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. srpna 2013 v 8:26 | Reagovat

Ano, westerny jsou trochu pohádky, ale proč ne? Vždycky záleží, jak se ten základní model souboje dobra a zla zpracuje. Líbilo se mi, jak tenhle westernový princip zabudovali čeští filmaři do filmu Je třeba zabít Sekala.

To jsem se rozkecal. A přitom jsem měl říct maximálně: "Jasně, cizinče!" :-)

2 Em Zet Em Zet | Web | 9. srpna 2013 v 16:19 | Reagovat

Musím se přiznat, že ten film jsem neviděla a písničku bohužel neznám, a tak se moc nechytám v tvém článku. :D

3 Sentencia Sentencia | Web | 9. srpna 2013 v 16:42 | Reagovat

tak tady bohužel... westerny jsem nikdy nějak zvlášť nevyhledávala. Nespoustaného Djanga jsem viděla, ale takovou legendu, jakou je Tenkrát na západě, ne... ano stydím se, ale prostě... nějak se k tomu nemůžu dokopat. :) ale máš pravdu v tom, že se dají považovat za pohádky :)

4 ANA ANA | Web | 10. srpna 2013 v 10:39 | Reagovat

Než na to zapomenu, mimo článek: zmiňovalas na blogu u Guizmo, že tě štve, když si opravíš článek (větu nebo fotku, to je fuk) a dlouho trvá, než se to oficiálně načte a promítne do vnějšího vzhledu. Taky jsem si toho všimla, a zkusila jednu fintu, většinou zabírá - dej si zveřejněný článek do rozepsaných, otevři znovu v rozepsaných, pak oprav, co potřebuješ, dej uložit a pak dej zveřejnit. Opravený text by se ti měl promítnout okamžitě.
Někdy se může stát zádrhel, že znovu zveřejněný článek se záhadně ztratí ze serveru, v tom případě postup opakuj tak dlouho, dokud se článek normálně neukáže. Pořád je to rychlejší než čekat, až se milostivě opravený text ukáže ve své opravené podobě třeba za půl dne.
(Nevím proč to tak blbne, dřív to fungovalo normálně a ihned).

5 ANA ANA | Web | 10. srpna 2013 v 10:50 | Reagovat

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!
Film Tenkrát na Západě mám raději čím dál víc. Kdysi jsem to brala jako pěkný western, možná trochu zdlouhavý, se skvělou muzikou a drsným dějem.
Nedávno jsem jej viděla znovu v televizi, na HBO nebo Cinemaxu, už nevím. Mají vždycky vybraný film a ten točí několikrát do měsíce. A tak jsem si po dlouhé době znovu oživila tenhle nádherný film a tentokrát jsem si jej skutečně vychutnala. Dokonalá hudba. Dokonalé prostřihy. Ty oči. Záběry na oči, které byly tolik výmluvné. Hudební motivy pro každého znich, mrazivé tóny harmoniky, dojemný tesklivý motiv pro Jill. Úžasnej film! Taky jsem o něm napsala článeček, hnedle pod vlivem posledních dojmů.
Jinak, westerny mě až tak moc nebaví, až na pár těch nejslavnějších, ještě se mi moc líbila Velká země a trochu zparodovaný western Podporujte svého šerifa a Podivné dědictví, což nevím, jestli se dá považovat za western, ale vzhledem k prostředí asi ano. Taky nechci opomenout Tanec s vlky, a v poslední době mě zaujal film Tajemný střelec a Opravdová kuráž. Určitě je jich víc, ale nevzpomenu si na všechny...
Dokonce bych řekla, že ne ve všech westernech je padouch versus hrdina tak jednoznačné. Třeba Butch Cassidy a Sundance Kid. Člověk jim fandil, ale vlastně to byli zloději.
P.S. nezapomenu ovšem na božskou parodii Limonádový Joe. To nemá chybu.

6 Teeda Teeda | Web | 11. srpna 2013 v 10:45 | Reagovat

[1]: Na zpracování vždycky záleží, ať je to jakékoliv téma. :) Ale ano, ten dovětek, to bylo ono. :)

[3]: Některé se vážně dají doporučit i absolutně newesternovým typům. Třeba takový animák Rango. To je výborný western. .D

[4]:[5]: No já si ale chyb většinou všimnu až na blogu. Takže mám smůlu. Zrovna hbitej systém to není. :)

Jinak si přesně popsala genuiálnosti toho filmu. ALe člověk tomu musí přijít na chuť. :)
Někdy se ty role míchají. To je jasné. Ale takovej padouch s dobrým srdcem je pro mě jasnej klaďas. :)

7 lea lea | Web | 12. srpna 2013 v 11:19 | Reagovat

Tvůj popis hlavního hrdiny mě velmi zaujal - máme to asi stejně! Ale nesedí mi ty westerny, ty já nikdy ráda neměla..
Viděla jsem jenom toho Djanga..)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama