Řekni mi, jaké používáš appky, a já ti povím, kdo jsi

2. února 2017 v 9:09 | Teeda |  Myšlenky
Už je to slušná řádka let, co jsem zakládala svůj blog. Včera tomu bylo 4 roky. Nechce se mi věřit, že jsem to vlastně vůbec kdy udělala a co víc, že jsem tu doznala internetovému světu tolik ze svého života. Dneska jsem probrouzdala hlavní stránku a všimla si článku na rozloučenou od Standy. Klikla na nedostupné stránky autorského klubu, kde kdysi visel i můj přijímací profil a vedla jsem tam po dva roky Gurmánku. A je to všechno pryč.Konec Iluzí

Možná, že to, co teď napíšu, bude znít podivně, ale myslím si, že vím, proč je to kouzlo všechno pryč a proč má tahle platforma už jen zlomek uživatelů, z dob své největší slávy.

Když jsem vybírala, kde založit blog, neznala jsem technicky vůbec nic. Líbilo se mi, že je blog česky a tak dohledám všechno, líbila se mi komunita, která byla aktivní a zajímavá a dávala člověku možnost se zapojit. Vždycky mě to bavilo. Bylo to něco, co vám jiná blogovací platforma nedá. Byla to skutečná živá a rozmanitá parta lidí.

Tak nějak pomalu a plíživě se ale tmelící projekt rozpadl na prach. Co na to říct. Je to škoda. Nic jiného blog.cz totiž neměl a nemá. A nedělala bych si iluze, že se z prachu něco nového ještě probudí.

Srdcovky

Už je to nějaká doba, co se učitel zeptal naší třídy, jakou webovou stránku máme rádi. Ne Facebook, Instagram či jiná sociální síť, ale prostě web, který je naše srdcovka. Kam chodíme rádi, kam se vracíme.
Narazili jsme na to v diskuzi o online věku, kdy je telefon součástí našeho života ve dne v noci.

Když jsem měla odpovědět, tak se ukázalo, že to až tak snadný není. Online svět je tak pestrý a široký, že vymezit tu vlastní malou zahrádečku je strašně těžká věc. Není to jako zapnout telku a říct si, "Chci koukat na artový filmy" a dát si tam Dvojku nebo "chci koukat na seriály" a hodit tam Cool. Internet je bezbřehé médium a hledat v něm jasné ploty a zdi není hračka.

Na učitelovu otázku jsem odpověděla, že mám ráda Bloglovin. V té době jsem sledovala hodně blogů a tahle platforma mi nabízela možnost mít všechen obsah oblíbeného blogového svět na jednom místě. Dnes už blogů tolik nesleduji, ale těch pár, co opravdu čtu, pořád sleduju přes Bloglovin. Ovšem, aplikaci Bloglovinu v telefonu.

A tím se dostávám okruhem zase zpět. Co blog.cz nikdy neměl, byla lépe vybavená technická stránka. Nemyslím tím jen uživatelskou možnost většího uzpůsobení, ale třeba také právě krok s dobou. Dnes je přístupem z mobilu konáno obrovské množství návštěvnosti a číslo bude stále stoupat. Jenže stránky blogu.cz rozhodně na něco takového nejsou připravené. Na rozdíl od konkurence.

Život přes aplikaci

Nejvíc času trávím se svým mobilem. Je to prostě tak. Denně přes aplikaci Idosu hledám spoje, přes Instagram projíždím fotky a videa, WhatsApp a Messenger jsou svědky veškeré komunikace, kontroluju Seznam i Gmail, přehledově kontroluju Twitter a Facebook, občas mrknu do internetového bankovnictví kolik mám na účtu, a když mám někam jít, koukám podle mapy, kde to je… A nejsem blázen… kolem mě jsou lidé, kteří s telefonem fungují stejně.

Jenže jestli mi v telefonu nějaká aplikace chybí, tak je to appka blogu.cz. Protože není.

A co nemám snadno dostupné z mobilu se mi z webového světa pomalu vytrácí, protože to není tak snadno na dosah. Na základě toho vlastně také nakonec postrádám onu webovou stránku, kterou bych měla ráda a byla to srdcovka.

Co s tím vším?

Tenhle text vlastně obsahuje moje tři sdělení:
Blog.cz končí jednu éru (jestli to nebyla éra jediná, se uvidí).
(protože)
Světu vládnou mobilní přístupy a aplikace.
(a proto)
Chybí nám oblíbené webové stránky.

Možná se pletu, kdo ví. A tak mám tři otázky:
Proč jste si založili blog na této platformě?
Jaké používáte rádi aplikace?
A jaká je podle vás fajn stránka, web, který máte rádi a vracíte se tam? (nemyslím blogy)

Máte odpověď? Sem s tím. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | E-mail | Web | 2. února 2017 v 10:25 | Reagovat

Když jsem ten Standy článek na rozloučenou četla, ozval se ve mně takový malý vyděšený hlásek: "Co s náma bude?" :D Je škoda že už to tu není co to bývalo, ale píšu (a poslední dobou i čtu ostatní) na blog.cz fakt ráda.

S tím mobilem máš pravdu, já teda raději všechno dělám u PC a když si něco čtu cestou v MHD tak mi to, že blog.cz není pro tohle zařízení moc uzpůsobenej ani nevadí, ale co mně třeba štve, že se do administrace přes telefon prostě nepřihlásím. Vždycky mi to vyplivne že prý špatný heslo. A to ho zadávám dobře...

Jinak odpovědi na tvé otázky:
1. Já vůůůbec nevím jak jsem se k tomu dostala. Nikdo v okolí neblogoval, počítač jsme sice doma měli, ale v tu dobu jsem na něj mohla tak na hodinu denně. Někdy se snažím rovzpomenout, ale marně.

2. Používám akorát Instagram (mám tam účet, ale už hodně dlouho jsem nic nepřidala), nějakej krokoměr, pak PicArt nebo jak se to jmenuje, to je na úpravu fotek. A Facebook.

3. Teď hodně času trávím na vinted. Nemůžu si pomoct, ty diskuze tam i katalogy oblečení jsou naprosto úžasný k prokrastinaci. :D

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 2. února 2017 v 10:43 | Reagovat

1. Kvůli tématu týdne, snadno se skrz něj hledali první čtenáři. A kvůli autorskýmu klubu.

2. Je ikonka Internet taky aplikace?:) Jinak jenom Messenger. Na ostatní aplikace se mi práší.

3.Ty jo, nevím. Denní menu Břežanky?:) Tam chodím každý den, narozdíl od Břežanky, kde jsem od narození Otyla nebyla :) Ale moje maminka miluje Google street view, cestuje s ním každý den po světě!

3 Opica Opica | Web | 2. února 2017 v 11:42 | Reagovat

1. Kvůli jednoduchosti, AK a tématům týdne. Když jsem se na blog.cz po několika letech vrátila (2012), byla jsem úplně nadšená tím, co tu vyrostlo. Jen to pak zase zvadlo a bylo zalito betonem. Myslím si, že spousta přeživších blogerů teď přemýšlí, co dál, jestli není čas na cestu jinam, protože na betonu se zahradničí dost špatně.

2. V tomhle jsem dost pozadu, mám zapnutý jen messenger, 9gag a idos. V létě geocaching a gps, ve škole databázi léků. Víc se mi toho do mobilu nevejde, což je daň za to, že ho můžu opakovaně pouštět dolů ze svahu.

3. Teď u mě vede Aliexpress, číhávám tam na nové samolepky do diáře.

4 Anna Evans Anna Evans | E-mail | 2. února 2017 v 12:14 | Reagovat

Dobrý den,
Chápu, že je toto poněkud neobvyklý (a možná pochybný?) způsob komunikace, ale velmi mě zaujal váš styl psaní a mám dojem, že by vaše články nádherně a vtipně doplňovaly náš nový online magazín o životním stylu.
Pokud máte alespoň trochu zájem dozvědět se bližší informace, prosím, kontaktujte mě na mailu annae@xcroco.com. Budu moc ráda za vaši reakci.
Anna Evans

PS. Opravdu toto nepíši na každý blog, který najdu, jako nějaký zvrácený způsob reklamy. Jen se snažím najít zajímavé autory poněkud nekonvenčním způsobem. :)

5 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 2. února 2017 v 13:39 | Reagovat

Počítám, že to je takových 7-8 let co bloguju.
Za tu dobu se toho změnilo fakt hodně a nemůžu říct, že k dobrýmu.
O mobilní appce se jeden čas mluvilo hodně, ale společnost, které patříme nás považuje za okrajové a tudíž jsme se toho nikdy nedočkali a nikdy nedočkáme.

Konec AK a pak samotného srdce blogu dává jasně najevo, že tady je slepá ulice - konečná. Bude se to tu nějak držet při životě, ale určitě už nemůžeme čekat renovace. S těmi posledními, co to tady vydrží se to tu zavře a bude po srandě úplně...

6 Iris Iris | E-mail | Web | 2. února 2017 v 13:45 | Reagovat

Letos to bude 7 let.
Mám FB.
Já asi chodím nejvíc na blog.

7 Joina Joina | Web | 2. února 2017 v 14:01 | Reagovat

Zrovna včera jsem se koukala do AK a  po kliknutí se mi zjevilo, že stránky neexistují:( Je to opravdu škoda. Tvojí Gurmánku si dobře pamatuji a vždy jsem doufala, že se to znova obnoví :)
Já mobil používám jenom na esemeskování, a nemám žádný chytrý, proto nepotřebuji ani aplikace. A na jaký web chodím ráda, ani nevím. Rádá shlížím stránky o pečení a nebo nejčastěji čas trávím na blogu jinak nic.

8 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 2. února 2017 v 14:04 | Reagovat

Já nic jiného neznala, jsem počítačový a internetový blb :-)
A na telefonu jsem nejčastěji na mapách, ty mě prostě baví.
Kromě blogu na netu hledám mýdlové hmoty, tedy obchody, kde je koupím. Tak chodím koukat, kochat se a doufat, že až jednou budu při penězích, koupím víc, než jen hmotu, barvičky a vůně :-)

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. února 2017 v 14:28 | Reagovat

Já to už skoro před deseti lety prostě zkusila a jsem tu:) Zkusila jsem tehdy i estránky, ale nelíbil se mi omezeny design. Teď mi víc vyhovuje blogspot, ale tady se pořád lépe shání čtenáři i čtení.

No a mobil...aplikace nepoužívám. Chrome jenom a simcity na tabletu. Teda jasně, budík, poznámky, foťák, program trillian, ale jinak nic. Chodim si na netu přes mobil jen číst noviny, na blog, na reddit a sem tam vyhledávám náhodná hesla, když se nudim:)

10 Miloš Miloš | Web | 2. února 2017 v 14:35 | Reagovat

1. Byla to volba z nouze, chtěl jsem Blogger.com (blogspot), ale tam tehdy chtěli Gmail, který jsem neměl, a nelíbil se mně ani těžkopádný způsob komentování. Gmail už však stejně mám, Blog.cz se zdá, že odumírá, možná ho Nova brzy nadobro zruší, takže zřejmě skončím tam, kde už jsem mohl být dávno.

2. Zmíním jen mobilní aplikace: Shazam - poslouchám hudbu v autorádiu, něco mě zaujme, ale nevím, co a kdo to je. Shazam na displeji vše zobrazí.
Goggles - mám spoustu fotek z galerií, ale ne vždy jsem fotil štítky s názvy děl, Goggles si obrázek z monitoru notebooku "přečte", porovná s internetovou databází a vrátí odpověď.
Mapy.cz - kolikrát jsem při túrách nevěděl přesně, na kterou stranu jít, Mapy.cz zobrazují i značení turistických tras a v kombinaci se zapnutou volbou Umístění plní funkci GPS. A s MAPS.ME se neztratím ani v Šanghaji. Runtastic PRO zaznamenává profil procházené trasy.
Nezbytností je S Plánovač, IDOS, Překladač, u vody se hodí Music Player. Hlavním je však přístup na web - vyhledávač Google a prohlížeče Samsung Internet for Android, Firefox, Chrome. Maily můžu číst třeba i v MHD.
A samozřejmě také Obchod Play pro stahování dalších aplikací.  

3. Asi nejvíc YouTube (hudba, příroda, cestopisy), pak Archiweb a v neposlední řadě i dříve podceňovaná Wikipedie, ale v anglické verzi.

11 Miloš Miloš | Web | 2. února 2017 v 14:46 | Reagovat

[10]: A jak píše Ann Taylor v [9]:: foťák!
Jak jsem na něj mohl zapomenout, bez něj by bylo mobil sotva poloviční :)

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 2. února 2017 v 15:56 | Reagovat

Úplně stejně jako v bodu 1 u [2]:

13 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 2. února 2017 v 16:02 | Reagovat

1) Bylo to česky a psali o tom v Dívce :) . Plus se mi zamlouvala ta veliká komunita, která zajišťovala, že bloger nezůstane sám. Navíc ta naklikávací jednoduchost.

2)Aplikace? Hry Inside Out a Ocean mania a nesmím zapomenout na Vignette (fotografická appka s filtry)

3) Webovky ... v současné době Facebook

14 Čerf Čerf | E-mail | Web | 2. února 2017 v 22:30 | Reagovat

Mně blog.cz přišel jako do té míry blbuvzdorný název, že takový snad jen tak snadno nezapomenu. Tak jsem kouknul, jestli na té adrese nějaké blogy jsou a byly :-). Takže žádné sofistikované rozhodování.

Samozřejmě nějaké aplikace používám, ale nic v souvislosti s blogem. Sice taky žiju hodně s telefonem, ale pro čtení blogů využívám skoro výhradně počítač, nevyhovuje mi omezený prostor mobilního displeje - ani na text, tím méně pak pro fotky, které mě samozřejmě zajímají hodně.

Uvidíme, jestli se bude na blog.cz něco hýbat nebo ne a podle výsledků se zařídím. Zatím nebudu trojčit a budu se dál soustřeďovat na obsah článků, neb ten se - pořád věřím - neztratí. No, jak to tak po sobě čtu, myslím, že jistá míra idealismu se mi upřít nedá! :-)

15 Magdaléna Magdaléna | Web | 6. února 2017 v 10:14 | Reagovat

Zrovna jsem asi po týdnu zapnula počítač (protože jsem doma a na většinu věcí mi stačí telefon) s tím, že napíšu po dlouhé době na blog článek... a rovnou trochu osobnějšího rázu - právě kvůli té osobnosti jsem ale na pár minut zvažovala, zda ho nemám hodit na cca rok nefunkční blog tady. A během těch pár minut se mi prohnalo hlavou dost podobných věcí, jako tu zmiňuješ.... ale to než taková vsuvka...
.
1) Jednoduše proto, že jsem nic jiného neznala - respektive znala, ale estranky a blogger jsem v té době vyhodnotila jako silně nevyhovující. A zůstávala jsem tu takovou dobu právě kvůli těm lidem, protože mi zkrátka přišlo, že patřím spíš mezi sortu random pisálků, než mezi slečny s bílými designy píšící o kosmetice (takhle jsem měla v hlavě zafixovaný blogger)
-
2) Neřekla bych že přímo ráda, ale za posledních pár měsíců si na ně zvykám (protože konečně nemám telefon, který se restartuje po zapnutí Instagramu :-))
.
3) Teď jsem si uvědomila, že vlastně moc stránek ani nenavštěvuji. Když vynechám nezbytnosti jako idos, banku a stránku regioujetu + těch pár soc. sítí, co používám, tak toho moc bezbyde. Ale občas ráda zajdu na Goodreads (analogie s bloggerem - funkčnější a modernější) a na Databázi knih (analogie s blogem - česká komunitní srdovka). Taky ráda chodím na dosveta.muni.cz a na stránku menzy :D

16 padesatka padesatka | E-mail | Web | 18. února 2017 v 18:50 | Reagovat

Gratuluju ke čtvrtým narozeninám blogu.
Je mým dobrým zvykem být všude pozdě, jak někam vlezu, už se to tam sere...:)

17 Teeda Teeda | 22. února 2017 v 23:23 | Reagovat

Je zajámavý, jak málo z vás používá ty aplikace. Člověk si na to asi musí zvyknout a někdy technická bariéra, to je jasné. Dokud to člověk nevyzkouší, tak to nepotřebuje...

18 Kiwi "kiwizak" Zelená Kiwi "kiwizak" Zelená | 9. března 2017 v 21:59 | Reagovat

Já si tu založila blog taky kvůli komunitě. Líbila se mi témata týdne a chtěla jsem vytrubovat svůj názor do okolí, tohle byla nejsnazší cesta.

Ohledně aplikací- nejčastěji teď v mobilu používám onen IDOS, taky office, spotify, facebook, messenger,taky parádní UPlikaci (aplikaci UPOLu). Tabulky od Googlu taky celkem často a teď jsem si stáhla novou na spravování financí. Celkem praktická. Do účetnictví přes mobil bych ale nikdy nešla. Mobilní telefon je až příliš snadné zpřístupnit.

Oblíbená stránka? Asi seznam. Maily, mailíky! Hned po něm YouTube.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama