Chutě

Ratatouille - celé léto v jedné míse

31. července 2017 v 18:24 | Teeda
Tohle jídlo má několik letních obřích plus. Je lehoučké. Dá se jíst jako hlavní chod i příloha. Dá se baštit za studena. Je to úplně skvělý k masu, takže pokud zvažujete, co vzít s sebou na grilovačku, tohle je ideální. Ve Francii je to prý jedno z nejčastějších venkovských jídel a dokonce se natočil stejnojmenný film, ve kterém krysa Remy právě ratatouille uvaří obávanému kritikovi a... získá si tím jeho srdce. :) Navíc - vrcholí sezóna zeleniny, cukety a lilky seženete za pár korun.


Laskonky

21. prosince 2016 v 9:37 | Teeda
Každé Vánoce stejný scénář. Upečeš rohlíčky, linecký, taky vyrobíš vosí hnízdečka, pracny a kdovíco ještě všechno. A pak přijde ten moment, kdy v lednici zůstane miska bílků, protože z nějakého tajemného důvodu, všechno vánoční cukroví vyžaduje jen žloutky. Co s tím? Trochu bílku padne na polevu na perníčky, z něčeho se dá udělat sněhové cukroví, ale ještě existuje možnost, jak udělat cukroví, které se nebude tvářit jako zbytkové, ale jako vrchol cukrářského umění. Laskonky. Nebo, jak jim doma nesprávně říkáme, kokosky. Křupavé a sladké, lehké jako sníh. Kokosovo-karamelové...


Kuře po baskicku s divokou rýží

6. listopadu 2016 v 16:40 | Teeda
Směs voňavé pečené zeleniny a bylinkového kuřete, spousta šťávy a k tomu divoká rýže a svěží salátek. Jen to naházíte do mísy a máte hotovo. Za oknem prší, ale doma je s touhle věcí na talíři teplo a útulno. :)

Cuketové rizoto

23. října 2016 v 19:42 | Teeda
Zeleninové, husté, ostré, bylinkové, sladké a barevné. Podzim si žádá dýňové polévky, masité bašty a chutě, které zahřejí a barevně prozáří zašedlé mokré dny. A já dostala cuketu! A ranec paprik. Tak co jiného udělat, než pořádnou mísu zeleninového rizota.

Kynuté lívance

13. června 2016 v 16:59 | Teeda
Pomalu začíná léto a já ráno co ráno snídám na balkoně. Popíjím kafe a dívám se do zahrad. Balkon má tu výhodu, že přede mnou není automaticky počítač a já se hned nezavrtám na internet. Místo toho se dívám, poslouchám ráno a vychutnávám. Mažu si topinky pestem, vařím krupicovou kaši nebo rozklepávám vejce na křupavou slaninu. Pak venku dlouho jím a teprve potom pospíchám. Jedno z takových ranních snídaňových potěšení jsou i lívanečky...

Nejlepší šunkofleky - vláčné a vypečené

18. května 2016 v 20:45 | Teeda
Můj kamarád má tůze rád šunkofleky. Jednou se dokonce zmínil, že je to jeho nejoblíbenější jídlo. A protože já jsem já, a znělo to jako výzva, napadlo mě, že jako vánoční dárek by taková miska zapečených flíčků mohla být príma. Mělo to jeden háček. Nikdy předtím jsem je nedělala...

Segedínský guláš

2. února 2016 v 21:17 | Teeda
Už jsem asi velká holka, protože jak jednou umíte tuhle věc, můžete už cokoli. Segedín je základ. Učila jsem se ho sama a měla jsem strach, že to bude moc kyselý, málo křehký, málo smetanový, a víte co? Byla to pohodička. Troufám si říct, že tohle je začátečnickej recept u kterýho se nenadřete a i tak dojdete k labužnickému výsledku.


Portugalské koláčky s pomerančovým karamelem

21. listopadu 2015 v 12:48 | Teeda
Pomerančové a skořicové. Že tedy ten podzim spěchá zimě na proti, alespoň podle kalendáře, tak v obchodech už je u košů s pomeranči cedule "sleva". A všechno to po té kůře voní. Taky v ulicích jsou už první punče u stánků a skořici teď koupíte v pytlíčku s potiskem vloček. Blíží se to! Přesto pomeranč a skořice nemusí nutně znamenat zimní čas. Může to být třeba prosluněný portugalský koláček, který vám ponurý krátký den rozjasní. :)


Švestkové koláčky

8. listopadu 2015 v 10:54 | Teeda
Esence podzimu. Šťavnatý, sladký listopad ukrytý v listovém těstě, vanilkovém cukru a rozpečených švestkách. Možná se mi vysmějete, protože na tenhle recept nepotřebujete skoro nic. A nezabere vám to téměř žádný čas. Možná, že sepsat ten recept na blog, zabere víc času, než příprava těchto primitivních koláčků. Tak se jen nechejte zlákat švestkovou vůní... :)


Kachní rillettes / paštika / cokoli chcete

17. září 2015 v 21:43 | Teeda
Tenhle recept by se dal shrnout nějak tak jako - "upeč kachnu a nacpi jí do skleničky". Je to navíc celé jedna velká náhoda. Doteď nevím co je to. Říkám tomu kachní paštika, ale co jsem tak koukala, tak to spíš odpovídá francouzskému rillettes. Zásadní ovšem je, že to chutná božsky, tak kdo by se trápil s názvem nebo tím, co to vlastně ve skutečnosti je. Nejskvělejší je to každopádně na čerstvém křupavém chlebu, s brusinkami, sladkou cibulkou nebo s pokrájeným pórkem. A je to prostě dokonalost.


Květáková polévka

6. července 2015 v 12:59 | Teeda
Je obyčejná. Levná. Trochu nepovšimnutá. A podceňovaná. To je ale vážně škoda. Venku panuje nedýchatelný horký vzduch. Není to úplně obědové počasí. Člověk nemá chuť k jídlu. Jím teď všechno na studeno. Těstoviny, když vychladnou. Ovoce, akorát vyndané z lednice. Jenže něco teplého do bříška prostě potřeba sem tam je. Takže! - Polévka! Lehká, zasytí, ale nepřetíží. A ještě něco... když se vrátíte z letní grilovačky a budete ráno potřeba napravit večerní opileckou škodu, bude na vás čekat v lednici. K nezaplacení. ,)Amarettový banánový dort

23. května 2015 v 11:03 | Teeda
Vůbec nemám čas. Fakt na nic. Tedy na nic, co bych měla. A když už mám čas, tak ho špatně využívám (flákám se!). Stává se ale, že něco poetického do toho života přece jen musím vtěsnat. Třeba tenhle dortík. Narozeniny se zkrátka odložit nedají. Takže tady je moje přání. Maličké, jemné, nadýchané, s trochu alkoholu.

Velikonoční jidášky

3. dubna 2015 v 10:47 | Teeda
Bylo to právě na Zelený čtvrtek. Ve čtvrtek před Velikonocemi zradil Jidáš Iškariotský Ježíše, a pak se oběsil. A v tento den by se také jidášky měly péct a na Velký pátek jíst. Sladké, kynuté, s medem, symbolicky ve tvaru provazu. V mých představách to bývalo zbožné tajemné jídlo. Až minulý rok jsem narazila na recept s fotkou a nestačila jsem se divit.

Tartaletky z křehkého těsta

31. března 2015 v 17:29 | Teeda
Kouzlo tartaletek je v tom, že jsou maličké a roztomilé. Není třeba v tom hledat nijakou záludnost. Většinou se dělají z křehkého těsta. Já ho nemám moc ráda. Je na mě málo vlhké. Já jsem holka přes náplně, těsta jako taková pro mě existují pouze jako nosič. A tak, sem tam, když mi to náplň dovolí, udělám podklad i z listového těsta. Ale faktem jen, že to křehké se hodí mnohem více.


Pistáciový dort

22. ledna 2015 v 9:39 | Teeda
Je to stejný typ dortu, jako dělávám vždycky. Můj oblíbený sachrův korpus a ten nejvděčnější lehoučký šlehačkovo pudingový krém. Jenže tentokrát tu hlavní roli hrají pistácie. Nevím proč, ale když jsem se chystala péct dort na vernisáž k výstavě Place and Taste, zdálo se mi, že se žádná jiná chuť ke skupině umělců nehodí tolik jako tahle.


Kakaové rohlíčky

18. prosince 2014 v 20:12 | Teeda
Ke každému Jing by mělo existovat jeho Jang. Stejně tak se stalo zvykem, že když už máte rohlíčky vanilkové, doplnit je těmi kakaovými je jen otázka vyváženého talíře a chutí. Dělávala jsem trochu jiné, ale pak jsem vyzkoušela tennhle recept a bylo jasné, že se s ním už nerozloučím. Troufám si říct, že nebudete schopni udělat rozhodnutí, které máte radši. Tmavé nebo světlé? Vanilka nebo kakao?

Sněhové vločky

16. prosince 2014 v 18:35 | Teeda
Nejjednodušší a nejkrásnější cukroví. Jen taková pusinka. Můžete je udělat sněhobílé, klidně do nich přidat barevné duhové kuličky. Dají se dělat ve tvaru sněhuláčků, které pak dozdobíte nebo z nich můžete udělat úplně jednoduché čepičky. Vaše fantazie, vaše cukroví. Letos jsem tuhle pusinkovou klasiku dala do podoby vloček. Viděla jsem to v jednom časáku a řekla jsem si, že to není špatný nápad. Ale pozor, jsou křehké. Smlsni si.. než roztaje... :)

Nejlepší vanilkové rohlíčky

11. prosince 2014 v 15:22 | Teeda
Je to tady. Peču cukroví. A všechno vám chci dát okusit. Jistě že postupně. A začnu tím nejklasičtějším, čím vůbec můžu. Protože je mám stejně nejradši. Babiččinými rohlíčky. Těmi pravými. Nejlepšími na světě. Žádná vejce, žádné mandle. Prostě ty pravé, jak se dělávají, a jak je nespíš děláte doma taky, jestli máte babiččiny recepty. :)


Nakládaný hermelín / jedlé dárky

9. prosince 2014 v 14:02 | Teeda
Můj kamarád, který je vyhlášeným kuchařem a vaří v jedné luxusní restauraci v Pařížské v Praze, je zmlsanej čumák. Kamarádí s těmi nejlepšími olivovými oleji na světě, s lanýži a vůbec s chutěmi, které jsou mým financím naprosto nedostupné. Ale přesto jsem ho dostala. O mém nakládaném hermelínu prohlásil, že "v životě snad nejedl tak výbornej". Že "je to neuvěřitelný". A "co že tam v tom všechno je"? Druhý den po tom, co ho ochutnal, mi volal, že na něj musí pořád myslet. Že ten hermelín ho dostal. A přesně na tenhle hermelín, já vám teď povím recept. Protože se blíží Vánoce. A protože taková sklenice nakládaného hermelínu je naprosto báječnej dárek. :)


Citronový koláč

12. listopadu 2014 v 15:54 | Teeda
Nejdřív jsem ho upekla. Vychladl. Pak jsem ho pocukrovala. A nakonec se do něj zakousla a byla strašně zklamaná. Vůbec to nebylo takové, jaké jsem si to představovala. A tak jsem fotky hodila do koše a říkala si, že o tomhle koláči psát nebudu. Jenže jsem druhý den přijela pozdě z práce a nevěděla, co bych to mlsné tlamky vzala. Inu vzala jsem onen citrónový koláč. A Bože!, chutnal mi. A tak jsem vytáhla fotky z koše a říkala si, "ještě počkám". Ale už o tom není pochyb.

Podzimní mandlový blumový koláč

26. října 2014 v 17:30 | Teeda
Ono tak vlastně vůbec být nemělo. Původně to měly být tartaletky. Ale než já bych ty formičky sehnala, tak by byl podzim fuč. A s podzimem i tenhle koláč nasáklý hustou blumovou vypečenou šťávou, křupavý po mandlích a jemný po másle, a že tam toho všeho je...

Rybízové muffiny

27. září 2014 v 11:15 | Teeda
Já vím, léto je už téměř pryč a nastupuje sychravý podzim, ale já jsem si kousek léta schovala do mrazáku a teď ho můžu vytahovat jak se mi zlíbí. A mě se rybízu zachtělo právě teď. Tyhle muffiny mají vláčné těsto a mandličky na něm krásně křupou. Nejsou moc sladké, kyselý rybíz tam krásně zapadá.

Zázvorový čaj

24. září 2014 v 16:11 | Teeda
Pokud ho uděláte dobře, pochutnáte si. Pokud ne, shoříte jak papír, protože zázvor umí být pěkně ostrý. Já jsem si ho zamilovala pro ten moment, kdy se napijete a cítíte horkost v každém místě, jakého se čaj dotýká. Zahřeje vás a ochrání před nachlazením. Za podzimních plískanic by se snad ani nic jiného pít nemělo. U Magdalény jsem si všimla jejího sirupu. Recept máme velmi podobný, liší se jen nepatrně. Ten můj voní po hřebíčku a skořici, pije se silný a hlavně horký. :)

Česnečka

19. září 2014 v 17:50 | Teeda
Když jsem byla nemocná, uvařila jsem si jí celý hrnec a baštila jí stále dokola. Česnek je zázrak. Trochu jsem tady obšlehla z pár stránek, cože to česnek vlastně má (vitamíny A, B, C, vápník, selen, jód) a cože to vlastně umí (podporuje látkovou výměnu, hojení ran, sexuální výkonnost, snižuje cholesterol, stres, krevní tlak a riziko rakoviny) a jak a k čemu se používá (antibiotikum, antiseptikum, účinkuje na nachlazení, chřipku, bolest v krku, proti nadýmání, kornatění tepen, prospívá srdci a pomáhá při cukrovce, střevních a žaludečních potížích, čistí cévy). Co k tomu říct. Když budete pěkně konzumovat česnek, budete zdraví jako řípa a zjevně budete žít na věky věků. Je potřeba říct, že většinu toho umí v co nejsyrovější formě, ale myslím, že taková česnečka poslouží jako dobrý start. :)

Dýňová polévka

28. srpna 2014 v 18:24 | Teeda
Ještě včera jsem si říkala, že za oknem jakoby se už dostavil podzim. Září skutečně klepe na dveře a plískanice pomalu začínají studit za krkem. V obchodech už se zase objevují krásné těžké dýně. A ty jsou na uplakané vlezlé počasí úplně nejlepší. Hřejivá a hustá polévka se špetkou čilli vás zahřeje až do morku kostí a sytá barva potěší v šedém pošmournu.

Banánový šlehačkový koláč s čokoládou

14. srpna 2014 v 15:40 | Teeda
Ono by se skoro zdálo, že dortík, ale ne. Jen koláč. Maličkej. Pro rychlé slupnutí. Když potřebujete horu šlehačky, horu banánů a horu čokolády. A to těsto? Nejčokoládovější.

Nejlepší domácí housky

4. srpna 2014 v 17:49 | Teeda
4 verze housek + 1 den pečení + 1 den snídání = vítězný recept - aneb ty nejplepší si upečte taky :)

Měla jsem velký plán. Sepsat to všechno velmi pečlivě a udělat detailní analýzu s porovnáním fotek. Celé se mi to ale vymklo z rukou. Nebyl čas, tak jsem to odložila. Pak jsem nemohla najít ty dokumentační fotky jednotlivých receptů. Pak zase ten papírek s recepty a postřehy. Pak jsem našla papírek. Doma, vedle pudingů v prášku. Pak jsem si ho založila, abych ho měla příště při ruce. Pak jsem ho zase nemohla najít. A dneska jsem ho zase náhodou našla a šla znovu hledat fotky. Nenašla. Ale odkládat už to nebudu. Na ty nejlepší housky byste totiž jinak čekali věčně.

Karbanátky a nej (!) šťouchané brambory

29. června 2014 v 18:57 | Teeda
Deštivé ťukání, vrtkavá lednice a ti pánové, co pracují v tramvajovém kolejišti do úmoru za každého počasí a dokonce i v neděli. Celá tahle kakofonie se mísí s pocitem toho, že mám práci a měla bych něco dělat. Místo toho uvažuji o vlivu nelibozvučnosti okolního studeného světa na mé chutě. Zkrátka a dobře, chce to "karboše". A když, tak s těma nejlepšíma bramborama na světě. .)

Bramborové muffiny podle Dity P.

15. června 2014 v 20:08 | Teeda
Zkrátit plánovanou dovolenou znamená prodloužit tu neplánovanou. Za neplánovanou dovolenou počítám všechen volný čas, který vám zbyde, a vy s ním můžete naložit podle svého. Péct, vařit, být líní, přečíst několik knih a - vydávat se na jednodenní vejletíčky. A přesně na ty je potřeba svačina!

Šťavnaté jahodové muffiny

2. května 2014 v 23:14 | Teeda
Jaro v plném proudu a v každém obchodě na mě křičí cedulky s nápisem "Jahody v akci!". Já si je někdy kupuji jen tak a baštím je neumyté ještě v tramvaji. Lidi na mě koukají a já jsem sladká až za ušima. Když jsem teď naposledy přičichla k vaničce jahod a ona voněla tak správně jahodově, napadlo mě, že si nevezmu jen na zobání, ale že v rámci venkovních posedávání v trávě by nebylo na škodu i něco napéct. Ačkoli mi spojení "jahodové muffiny" zní vlastně celkem podivně, je to prímové a jen se po nich zaprášilo, ještě než jsem je vůbec stihla vzít ven. To je myslím to nejlepší hodnocení, jaké se dalo udělit… .)

Ředkvičková polévka

9. dubna 2014 v 21:51 | Teeda
Já vím, zní to prostě šíleně. Ředkvičková! Mám jí z Apetitu, a když jsem to viděla poprvé, myslela jsem, že si někdo vážně dělá legraci. Jenže pak jsem si přečetla, co je do receptu potřeba a přišlo mi to tak strašně jednoduchý, že jsem se do toho dala hned.
Tak vám jí tedy posílám. Je skvělá! Chutná jako… já nevím. Připomíná mi něco mezi bramboračkou a brokolicovou. Takový hebký smetanový zeleninový krém. Hmm. Jako pohlazení. Jarní pohlazení. :)

Zapečený lilek se smetanou a mletým masem

7. dubna 2014 v 8:29 | Teeda
Během večerních toulek Prahou, jsme s chutí na vínko zabloudili na malé náměstíčko v místě křižujících se Americké a Záhřebské ulice. Název kavárny/baru zněl sympaticky, a tak jsme dveře pod neonovým nápisem "Pink Floyd" otevřeli. Protože jsme ale mlsný tlamky, nezůstalo jen u vína. Co nevidět nám donesli zapečený lilek a byla to tak neskutečně výborná záležitost, že jsme se tam na něj museli vrátit zase. A to bych nebyla já, abych to nechtěla mít doma a pořád, že. A tak jsem svou porci důkladně prozkoumala a doma se vrhla na improvizaci podle malých vodítek…

Boloňská omáčka podle Florentýny Z.

27. března 2014 v 15:04 | Teeda
Špagety bych mohla baštit třikrát denně. Jako dítě jsem milovala červenou omáčku. Dneska už nemusím "tu sladkou", ale mám radši tu rajčatovější s navinulou typickou chutí. O Florentýně Zatloukalové jsem se poprvé dozvěděla z březnového Apetitu v roce 2013. Bylo tam něco jako souboj tří kuchařů o nejlepší Boloňskou. Florentýny recept se mi líbil. Byl, jak bych tak řekla, lidský. Nepotřebujete nic speciálního. Časopis jsem si založila stranou, abych právě její recept mohla realizovat a… od té doby ho nemůžu najít. O Vánocích jsem ale dostala její kuchařku. A jedním z receptů hned na začátku je… no… přesně. Takže hurá na to. Kdo má knihu Kuchařka pro dceru nalistuje si stranu 34 v kapitole "Udušená etuda".

Mozzarelové toasty (skoro) podle Dity P.

21. března 2014 v 12:28 | Teeda
Spojení čerstvých listů bazalky s chutí mozzarely je lákavé. Ještě více vás to přitahuje, když z křupavé krusty toastu rozpečená mozzarella stéká a táhne se. Lákavé na první pohled. Ale co dál?

Králík na smetaně

8. března 2014 v 11:41 | Teeda
Moje sestřenice mi líčila, jak jí uchvátil ten koláč, na který jsem jí dala recept. Kromě toho, že ho slupla skoro celý na posezení, mi důvěrně sdělila, že při přípravě udělala jednu základní začátečnickou chybu. První co mě napadlo, když jsem jí napovídala v konverzaci, bylo: "Takže sis snědla suroviny, než si stihla něco začít?" Ne. To se jí prý nestalo. Jen si do dortové formy nedala pečící papír a máslo jí vyteklo do trouby. Nicméně problematika toho, že si suroviny zbaštíte než přijde akce, je u mě celkem častá. Tak třeba když obíráte maso z králíka do omáčky a omylem si ho půlku zblajznete. Stane se to, no. Takže na to pozor. :)

Tuňáková pizza

9. února 2014 v 1:30 | Teeda
Dřív nebo později ve vašem životě přijde situace, na kterou jste se bezvadně připravili. Konečně přijdete po dlouhé době domů a myslíte si, jak pokecáte s pár přáteli. Uděláte občerstvení (drobné minipizzičky) a čekáte svou kultivovanou návštěvu. Už málem stavíte na čaj, a pak náhle někdo zavolá, někdo dostane nápad, ozve se tamten a pod oknem zapíská ten další. Vykloníte se z okna a slyšíte jen "Héj, ty si doma?" Tak dáme hru, ne?". Jo. A místo kultivovaného posezení s pár kousky zobu se vám do bytu co nevidět nahrne parta lidí obsahující ještě větší partu lahví vína a všechno dohromady to navíc znamená hodiny dračího doupěte, carcassonne, puerta, veže a jiných zákeřných společenských her. Tyhle dlouhé hodiny pak obsahují navíc hodně lidí. Sečtěte lidi a čas a máte dohromady absolutní nepřipravenost. Aneb, nikdy si nemyslete, že nemůže přijít nepředpokládané. Může přijít cokoli.

Mini pizza

3. února 2014 v 15:51 | Teeda
Pokud se po dlouhé době konečně podívám domů, musím vidět všechny. To znamená jediné. Dlouhé večerní posezení. Musí být co pít, kde sedět a hlavně, čím to klábosení zakousnout. V rámci italských nálad, jak jinak na to jít, než přes všemi tolik oblíbenou pizzu, že. .)

Salát s pestem a sušenými rajčátky

22. ledna 2014 v 22:29 | Teeda
Když vám chybí v lednu léto, vyčarujte si ho alespoň na talíři. Kombinace sušených rajčat, pesta a mozzarelly je tak chuťově bohatá, že vás jisto jistě uchvátí. Budete se olizovat až za ušima. :)

Zapečený hermelín s rajčátky

31. prosince 2013 v 16:39 | Teeda
Všichni se dneska rozběhli slavit konec roku. Já se ale rozhodla vzít tentokrát oslavy trochu jinak. Odmítla jsem pozvání na bujaré veselí a nachystala jsem si osamocenou zábavu doma. Knihy, filmy, láhev vína a samo sebou něco na zub. Něco, u čeho se mi to víno dobře pije. Třeba tenhle zapečený hermelín s rajčátky. :)

Dárky na poslední chvíli

23. prosince 2013 v 11:01 | Teeda
Domácí vaječný likér
Domácí arašídové máslo

Štědro klepe na dveře a vy zjistíte, že vám pro někoho malý dárek chybí nebo máte jen něco neosobního a chcete k tomu přidat trochu kouzla?… na to mám recept. Často říkám, že nejlepší dárky vůbec jsou ty, které se do tří měsíců spotřebují. Moje heslo je - žádné zbytečnosti. Jídlo, je ideální. Navíc, žádnému dárku nevěnujete tolik péče, jako tomu, který vyrobíte sami. A víte co je na tom nejlepší? Oba tyhle recepty vám zaberou každý maximálně do třiceti minut. Takže tady je návod na dárky snadno a rychle. :)

Vánoční punč s vůní skořice a vanilky

11. prosince 2013 v 19:57 | Teeda
Dneska jsme se se spolubydlící na bytě rozhodly napéct perníčky a pro tu pravou atmosféru jsme si k tomu pustily koledy, zažehly svíčky a já v rámci příprav nachystala punč, abychom při pečení a zdobení měly veselou náladu. Zkuste ho. Všichni mě za něj zbožňují a skoro se vsadím, že vy budete také. Ten, co se venku obyčejně prodává, vám už ale asi tolik chutnat nebude. Váš jazýček bude velmi zmlsaný... :)

Králík na smetaně podle Dity P.

3. prosince 2013 v 16:09 | Teeda
Králík na smetaně se u nás dělává podle kuchařky, kterou babička darovala svým dcerám někdy po vdavkách. Nemusím tedy asi ani zmiňovat, jak prastarý recept to je a kolikrát jsme ho mlsnými jazýčky všichni prověřili. Den předem se nakládá se zeleninou, která mi připomíná svíčkovou, a pak tu smetanovou dobrotu dlabeme s knedlíkem.
Jenže. Na našeho králíka na smetaně je třeba spousta věcí a více práce. A já zjistila, že ten Ditin je o tolik jednodušší a méně náročný na suroviny, že jsem se nakonec vrhla na její recept.

Cmunda

29. listopadu 2013 v 21:25 | Teeda

Dneska jsem přišla domů pozdě, hladová, prochladlá a trochu smutná. Matně si pamatuji, že nám na střední škole říkali, že nervy nedorůstají. Na tenhle problém mám tedy jediné řešení. Nervy důkladně obalit. Mám na to hned několik receptů. Jeden z nich je právě na mé milované cmundičky nebo jak asi jiní lidé říkají - bramboráky. Smaží se ve spoustě sádla, jsou křupavé i vláčné a navíc, krásně voní česnekem a majoránkou. Olíznu tedy mastné prstíky a povím vám, jak na ně.

Jablečný tvarohový koláč

20. listopadu 2013 v 20:41 | Teeda

Poslední záchvěvy podzimu schované v koláči. Tvaroh na sušenkové krustě, ve kterém se topí měkká jablíčka potažená skořicovým karamelem. Ještě kousnout a vychutnat, šup, než přijde zima. :)

Kuřecí křidýlka na medu

18. listopadu 2013 v 14:38 | Teeda
Venku dneska je tak sychravo, že by ani psa nevyhnal a teplá deka mě přemluvila, ať školu dneska nechám svému osudu. A tak jsem se, jako pravý lajdák a nezbedník, zůstala válet doma se skvělou knihou. Protože u deky a knihy mi trochu chyběl horký čaj, podnikla jsem cestu do kuchyně. Když jsem do zlatavého černého čaje s citronem lžičkou kapala táhnoucí se med, dostala jsem chutě. Medové chutě. Stačila chvilka a v troubě mi zlátla dobrota…

Kakaové a vanilkové bábovičky

1. listopadu 2013 v 17:16 | Teeda
Když jsem u Dity viděla její mini bábovky, chtěla jsem je udělat podle jejího receptu. Problém je, že u nás všichni milují ty moje. Roztomilé, heboučké, jemné. Jen se rozpustí na jazyku. A hlavně - mimořádně rychlé a jednoduché. Tedy, není jiné volby. :)

Zapečené bylinkové brambory s cibulkou

20. října 2013 v 13:24 | Teeda

Brambory jsou nesmrtelná věc a dá se z nich vykouzlit mnoho delikátních pochoutek. O mé lásce k bramborám svědčí i to, že moje absolutně neoblíbenější jídlo na světě jsou nejúžasnější smetanové Placaté brambory :). To mi ale nebrání baštit je i na jiné způsoby. Tak třeba tenhle. Kombinace původních 3 receptů, ze kterých vyšel můj. Křupavý, měkký, bylinkový. A pokaždé v nedostatečném množství… :)

Špagety se smetanovou omáčkou

11. října 2013 v 22:06 | Teeda

Na začátek je potřeba říci, že já miluji smetanu. Klasickou smetanu ke šlehání v krabičce. Ne ty legrační věci "na vaření" nebo jen hodně tekuté sotva procentní. Mám ráda, když má smetana hustou tučnou sedlinu, kterou můžu lžičkou vydlabávat z krabičky a cumlat jako dobrotu. A o tom vlastně tahle omáčka je. O smetaně a o tom, jak je dobrá na špagetách.

Recepty

8. října 2013 v 1:04 | Teeda
Dlouho jsem přemýšlela, jak to uspořádat.
Najít nějaký recept v rubrice Chutě, která se táhne jak šňůra někam do pryč, je otrava.
Takže takhle a přehledně - najdi co hledáš podle kategorie. :)


>> Slané - Sladké - Dorty - Vánoce - Velikonoce - Jedlé dárky - Doporučení <<

Domácí tortilly s kuřecí chilli-limetkovou směsí

5. října 2013 v 21:28 | Teeda

Něco na tom je. Na tom balíčku, ze kterého vykukuje lákavé voňavé tajemství. A báječně šíleně se to jí. Takovým neandrtálským způsobem, kdy vám z toho za deset věcí, které sníte, jiných deset vypadne na talíř. Ale je samo sebou i dospělácká varianta, která počítá s tím, že to nechcete jíst jako vagabundi. A tahle varianta pak přichází s revoluční vidličkou a nožem a obyčejným přeložením tortilly na půl. Pokud je ve vás ale jen trochu hravého dítěte, zabalte si to do libovolného balíčku. Budete totiž nejen chuťově uspokojeni, ale také vysmátí a veselí.

 
 

Reklama